fallback

Tesla помоли доставчиците си да ѝ върнат част от парите

Очевидно производителят се намира в много тежка финaнcова ситуация

15:32 | 23.07.18 г. 13
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Американският производител на електрически коли Tesla Inc. е поискал от някои от своите доставчици да му върнат парични средства, които преди това е похарчил за части и услуги. Молбата отразява неотложността на автомобилния производител да поддържа операции по време на критичен производствен период, пише The Wall Street Journal. Информацията се разбира от съобщение, което компанията е изпратила до свой доставчик и в коeто е поискала да ѝ бъде върната значителна сума пари, изплатена през 2016 г. 

Съобщението на автомобилния производител е изпратено от високопоставено лице и описва искането като съществено за бъдещата работа на Tesla, като го характеризира като инвестиция в компанията за дългосрочен растеж между двама играчи. 

Макар че Tesla казва в съобщението, че всички доставчици са били помолени да ѝ помогнат да стане печеливша, не е ясно на колко от тях е поискана отстъпка от договорените разходни суми със задна дата.

От Tesla отказаха да коментират съответното съобщение, но потвърдиха, че търсят намаления на цените от доставчици, които  датират от 2016 г., като някои от доставките не са завършени. От компанията определиха тези искания като стандартна част от преговорите за възлагане на обществени поръчки с цел подобряване на конкурентното предимство, особено с увеличаването на производството на Model 3. 

Изненадващите искания повдигат допълнителни въпроси за кешовата позиция на Tesla, която се е понижила, след опита да увеличи производството на първата си кола, предназначена за масови купувачи – Model 3. След месеци закъснения Tesla постигна дългосрочната си цел да направи 5 000 броя от Model 3 за една седмица, което ако се запази, ще ѝ помогне да генерира пари. Производителите на автомобили и доставчиците имат сложни взаимоотношения и всеки от тях се бори за най-добрата сделка при огромния ценови натиск. Консултанти по веригата за доставки казват, че понякога е възможно производители да искат намаление на цената от текущ договор, който ще продължи, но според тях е необичайно производителите да искат възстановяване на разходите по изминали работни отношения. „Това е просто абсурдно и показва, че Tesla е отчаяна в момента. Те се притесняват за своята рентабилност, но не се интересуват от рентабилността на техните доставчици“, споделя Денис Вираг, консултант по производство, който работи в автомобилната индустрия от 40 години. Нетната загуба на Tesla за първите три месеца на 2018 г. се увеличи до рекордните 784,6 млн. долара. За сравнение, през същия период 2017 г. загубата възлиза на 397,2 млн. долара. В преследване на своите производствени цели обаче Tesla е използвала значителна част от свободния си паричен ресурс. В резултат на това само в рамките на първите три месеца на 2018 г. парите по сметките на компанията са се свили от 3,4 млрд. долара до 2,7 млрд. долара. От компанията ще трябват да изплатят 230 млн. долара конвертируема облигация през ноември, ако нейните акции не достигнат конверсионна цена от 560,64 долара. Акциите ѝ приключиха сесията в петък на цена от 313,58 долара, след като поевтиняха с 4,5% през последните 12 месеца. Като част от опитите на Tesla да стане печеливша главният изпълнителен директор Илoн Мъск намали работната сила на компанията с 9%. През август той  каза пред анализаторите, че Tesla е успяла да договори по-дълги срокове за плащане - до около 60 дни, за части от Model  3, което описа като "нирвана". Това ще позволи на производителя на автомобили да направи колата, да получи пари за нея и едва тогава да бъде поискана сметката от доставчиците. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:36 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Новини виж още